Strona główna

Na co zwracać uwagę, wybierając środek przeciwbólowy?

W aptekach dostępnych jest wiele rodzajów środków przeciwbólowych, które możemy zakupić bez recepty. Aby wybrać lek odpowiedni dla nas, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Substancja czynna leku przeciwbólowego

W lekach przeciwbólowych, dostępnych bez recepty stosowane są różne substancje aktywne, między innymi paracetamol, ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy. Stosując różne leki przeciwbólowe, zwróć uwagę na to, czy nie zawierają tych samych substancji czynnych.

Wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania leku

Wybierając lek przeciwbólowy, warto wcześniej zapoznać się z ulotkami leków. Bez problemów można znaleźć je w internecie. Dzięki temu zapoznamy się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do przyjmowania, aby móc stosować je bezpiecznie. W ulotkach leków szczegółowo są opisane również działania niepożądane. Jeżeli któreś z nich wystąpi w czasie stosowania leku, wówczas należy zgłosić się do lekarza.

Forma leku

Leki o działaniu przeciwbólowym dostępne bez recepty mogą mieć różną formę: od syropu poprzez tabletki i kapsułki doustne, aż po żel do stosowania miejscowego. Jeżeli zależy nam na szybkim zwalczeniu bólu, wówczas warto wybrać kapsułki zamiast tradycyjnych tabletek, gdyż substancja czynna wchłania się z nich trzy razy szybciej. Po wariant leku z mniejszą ilością substancji czynnej należy sięgnąć przy bólach słabych i umiarkowanych.

Dowiedz się więcej o skutecznej walce z bólem

Przejdź do Hello Zdrowie