Strona główna

Kilka słów o zwalczaniu bólu

Ból może utrudnić życie. Z dolegliwościami bólowymi różnego typu ludzie zmagają się każdego dnia. Warto więc wiedzieć, jak zwalczać ból.

Dlaczego odczuwamy ból?

Ból, który odczuwamy, jest elementem mechanizmu obronnego naszego ciała. Sygnalizuje nam bowiem, że jakiś bodziec uszkodził tkankę lub występuje groźba takiego uszkodzenia. Posłużmy się przykładem: kiedy ukłujemy się igłą czy szpilką, odruchowo cofamy dłoń, ponieważ ból wywołany ukłuciem spowodował nieprzyjemne odczucie. Ból jest zjawiskiem subiektywnym. Dla jednego określony bodziec może być bólem nie do wytrzymania, zaś dla innej osoby będzie bólem słabym. Odczuciu bólowemu towarzyszą zmiany w ciele, takie jak przyśpieszenie czynności serca czy wzrost tętna. Dzięki zdolności do odczuwania bólu potrafimy rozpoznać i umiejscowić proces chorobotwórczy bądź też uniknąć uszkodzenia ciała. Osoby cierpiące na analgezję wrodzoną, czyli pozbawione zdolności odczuwania bólu, są narażone na wiele niebezpieczeństw, związanych z urazami, takimi jak oparzenia czy złamania.

Gdy ból utrudnia życie

Każdemu człowiekowi nieraz zdarzy się, że będzie odczuwać ból. Jego natężenie zwykle określa się w dziesięciostopniowej skali, gdzie zero oznacza brak bólu, zaś dziesiątka ból nie do wytrzymania. Przy przeciętnych dolegliwościach bólowych zwykle sięgamy po leki dostępne bez recepty, zawierające różne substancje przeciwbólowe, na przykład paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Dzięki nim odczucie bólu znika, zaś my możemy normalnie funkcjonować.

Wybierz lek dla siebie

Badania pokazują, że 70% Polaków sięgnęło po Ibuprom (badanie TNS OBOP z lipca 2014). Substancją czynną w tym leku jest ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Ma także działanie przeciwgorączkowe. Znajduje zastosowanie w różnych wskazaniach: przy bólach głowy, zębów, bólach mięśniowych i kostno-stawowych, gorączce, a także przy bólach miesiączkowych. Dzięki możliwości wyboru różnej formy leku, takiej jak tradycyjne tabletki czy nowoczesne kapsułki, każdy może wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Ibuprom jest dostępny również w postaci żelu, który aplikuje się bezpośrednio na bolące miejsce. Podanie leku w tej formie może być dobrym wyborem na przykład dla sportowców.

Dzięki szybkiemu zwalczaniu dolegliwości bólowych możemy normalnie funkcjonować, kiedy coś nas boli. Jeżeli jednak leki dostępne bez recepty są za słabe, bądź ból jest przewlekły, to warto skonsultować się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o skutecznej walce z bólem

Przejdź do Hello Zdrowie