Strona główna

Kapsułki czy tabletki - czy forma leku ma znaczenie?

Szybkość działania leku jest ważna przy zwalczaniu bólu. Kiedy coś nas boli, chcemy, aby ból szybko zniknął.

Formy leków przeciwbólowych

Ból jest uczuciem nieprzyjemnym i uciążliwym, lecz można go pokonać dzięki lekom przeciwbólowym, które można nabyć w różnej formie, na przykład tabletek czy kapsułek. Chcąc szybko pozbyć się bólu warto sięgnąć po formę, która wchłania się szybciej.

Tabletki przeciwbólowe

Tabletki powstają z proszku, który zostaje sprasowany pod dużym ciśnieniem, aby w każdej tabletce zawarta była taka sama ilość substancji czynnej. Jedną z substancji czynnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym jest ibuprofen, znajdujący się na przykład w tabletkach Ibuprom. Lek ten wchłania się w żołądku i jelitach. Prawidłowe wchłanianie się tabletek przeciwbólowych może być zaburzone na przykład przy problemach z trawieniem.

Kapsułki przeciwbólowe

Kapsułki przeciwbólowe zawierają tę samą dawkę substancji czynnej jak tabletki, jednak różnią się od nich formą. Substancja czynna w kapsułkach występuje w postaci płynnej, czyli w roztworze zamkniętym w żelowej otoczce. W przeciwieństwie do tabletki kapsułka szybko rozpada się w żołądku, a uwolniony roztwór zawiera substancję czynną gotową do natychmiastowego wchłonięcia. Przykładowo kapsułki miękkie Ibuprom Max Sprint dzięki swej formie pozwalają na niemal trzykrotnie szybsze wchłanianie substancji czynnej. Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się więc wcześniej niż w przypadku zażycia tabletek.

Dowiedz się więcej o skutecznej walce z bólem

Przejdź do Hello Zdrowie