Strona główna

Jak radzić sobie z nerwobólami?

Czasami ból pojawia się nagle i niespodziewanie, jest ostry i przeszywający. Może to być neuralgia, czyli ból spowodowany uszkodzeniem lub porażeniem nerwu. W przypadku nerwobólów wystąpić mogą także zaburzenia czucia, takie jak mrowienie, drętwienie, brak czucia bądź też nadwrażliwość.

Przyczyny neuralgii

Wśród przyczyn nerwobólów wymienić można kilka, takie jak na przykład infekcje czy podrażnienia nerwów. Często pojawiają się one w przypadku ucisku na dany nerw na przykład przy nieprawidłowej postawie. Neuralgię wywołać mogą także, awitaminoza oraz niektóre choroby, takie jak cukrzyca, borelioza, mocznica czy reumatoidalne zapalenie stawów. W wielu przypadkach neuralgia jest trudna do wykrycia, ponieważ poza bólem może ona nie dawać żadnych innych objawów, na przykład w postaci obrzęku czy odczynu zapalnego.

Najczęstsze rodzaje nerwobólów

Jednym ze schorzeń, należących do rodziny neuralgii, jest neuralgia międzyżebrowa. Charakteryzuje się ona objawami bólowymi w obrębie klatki piersiowej. Występować może jednostronnie bądź też pojawiać się po obu stronach. Jej przyczyną jest uszkodzenie nerwów na skutek urazu, ucisku, toksycznych bądź polekowych uszkodzeń nerwów, a także niektórych chorób, na przykład boreliozy. Kolejnym rodzajem nerwobólów jest neuralgia nerwu trójdzielnego, który odpowiada za unerwienie twarzy. Występuje ona najczęściej u kobiet po trzydziestym piątym roku życia. Ból jest nagły i rwący, może trwać nawet kilkanaście minut, a ataki mogą się powtarzać.

Leczenie

W przypadku występowania nerwobóli najczęściej zalecane jest leczenie farmakologiczne. Jeżeli zdarzają się one sporadycznie, to sięgnąć można po leki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty. Oprócz leczenia objawowego poszukuje się także przyczyny występowania problemów, by ją usunąć. Po zdiagnozowaniu neuralgii zalecane są zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak jonofereza,elektroterapia, laseroterapia, akupunktura czy światłoterapia. W niektórych wypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego, aby uzyskać poprawę stanu zdrowia.

Dowiedz się więcej o skutecznej walce z bólem

Przejdź do Hello Zdrowie