Strona główna

Jak skutecznie walczyć z bólem?

Zażyj lek szybko

Aby stosowana doustnie substancja czynna mogła zacząć działanie, musi się wchłonąć w układzie pokarmowym. Wiele osób czeka, aż ból stanie się dotkliwy, na przykład przy bólach głowy o charakterze napięciowym czy migrenowym. Tymczasem dobrym rozwiązaniem jest zażycie środka przeciwbólowego od razu, gdy zaczniemy odczuwać ból. Dzięki temu lek zacznie działać, zanim ból się nasili.

Wybierz odpowiednią dawkę

Dawka substancji czynnej w tabletce czy kapsułce zawsze podana jest na opakowaniu leku i w ulotce. Dostępne są leki zawierające maksymalną jednorazową dawkę (na przykład Ibuprom Max i Ibuprom Max Sprint). Leki takie zalecane są zwłaszcza w bólach silniejszych, na przykład w migrenowych bólach głowy. Jeżeli ból jest słabszy, warto sięgnąć po lek z niższą zawartością substancji czynnej. Bez względu na wybrany wariant leku przeciwbólowego warto pamiętać o tym, że nie należy przekraczać maksymalnej dawki jednorazowej oraz maksymalnej dawki dobowej.

Forma leku ma znaczenie

Leki przeciwbólowe dostępne w aptekach i innych punktach sprzedaży (sklepy, stacje benzynowe) mogą mieć różną formę. Przy różnych dolegliwościach bólowych zwykle sięgamy po leki w formie tabletek powlekanych. Coraz częściej jednak Polacy wybierają również leki przeciwbólowe w formie kapsułek. Substancja czynna w kapsułkach występuje w postaci płynnej, czyli w roztworze zamkniętym w żelowej otoczce. W przeciwieństwie do tabletki kapsułka szybko rozpada się w żołądku, a uwolniony roztwór zawiera substancję czynną gotową do natychmiastowego wchłonięcia. Przykładowo kapsułki miękkie Ibuprom Max Sprint dzięki swej formie pozwalają na niemal trzykrotnie szybsze wchłanianie substancji czynnej. Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się więc wcześniej niż w przypadku zażycia tabletek.

Dowiedz się więcej o skutecznej walce z bólem

Przejdź do Hello Zdrowie