Strona główna

Czym jest ból?

Ból to według definicji nieprzyjemne odczucie, które związane jest z rzeczywistym lub zagrażającym uszkodzeniem tkanek ciała, wywoływane na skutek pobudzenia receptorów bólowych. Przyczyny bólu mogą być różne, między innymi takie jak urazy (na przykład uderzenie o twardy przedmiot), choroby czy stany zapalne, toczące się w organizmie.

Odczuwanie bólu

To, jak odczuwamy ból, uzależnione jest od indywidualnego progu tolerancji bólu. Dla jednej osoby ból przy tym samym bodźcu, np. uszczypnięciu, może być duży, inna osoba zaś uzna, że w ogóle bólu w danej sytuacji nie odczuwa. Nasilenie bólu oceniane jest najczęściej w skali numerycznej, gdzie 0 oznacza brak bólu, zaś 10 najsilniejszy ból, jaki chory może sobie wyobrazić. Inną skalą jest skala werbalna, w której nasilenie bólu określa się w sposób opisowy: brak bólu, ból słaby, ból umiarkowany, ból silny i dodatkowo ból nie do wytrzymania.

Rola bólu

Ból może sygnalizować potencjalne zagrożenie. Jeżeli na przykład przysuniemy rękę do płomienia świecy, wówczas odczuwamy ból i instynktownie cofamy rękę, unikając mocniejszego zranienia. Ból bywa też być objawem choroby, urazu czy uszkodzenia ciała. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić także w związku z innymi czynnikami, na przykład ból głowy, związany z czytaniem bez okularów, kiedy mamy wadę wzroku czy ból szyi, pojawiający się po spaniu w niewygodnej pozycji. Kiedy odczuwamy ból, zaczynamy szukać sposobu na to, by pozbyć się dolegliwości bólowej.

Czy należy zwalczać ból?

Odczuwanie bólu utrudnia normalne funkcjonowanie. Aby pozbyć się dolegliwości bólowych, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe, na przykład Ibuprom. Zawiera on substancję czynną – ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ibuprom szybko zwalcza ból, trafiając w miejsce jego powstawania. Wskazany jest na każdy rodzaj bólu. Jeżeli ból nie ustępuje lub narasta, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Ból w takim wypadku świadczyć może o chorobie.

Dowiedz się więcej o skutecznej walce z bólem

Przejdź do Hello Zdrowie