Strona główna

Czy można żyć bez bólu?

Ból towarzyszy człowiekowi od urodzenia, jednak jego odczuwanie bólu jest subiektywnie. Dla każdego człowieka odczucie bólowe może mieć różne nasilenie. Dla niektórych przeciętny ból może być bólem nie do wytrzymania.

Dlaczego nas boli?

Ból jest sygnałem alarmowym, który ostrzega nas, że może dojść do zranienia lub urazu. Gdybyśmy nie czuli bólu, to wtedy ciągle bylibyśmy narażeni na skaleczenia, oparzenia czy rany. Jeżeli zanadto zbliżymy rękę do otwartego ognia, na skórze czujemy gorąco i automatycznie cofamy rękę, aby uniknąć poparzenia. Skalę bólu określa się najczęściej od zera do dziesięciu, gdzie ostatnia wartość jest bólem nie do wytrzymania. Brak zdolności odczuwania bólu jest chorobą, nazywaną analgezją wrodzoną.

Sposoby na ból

Kiedy odczuwamy dolegliwości bólowe, zwykle staramy się je zwalczyć, aby móc normalnie funkcjonować. Najczęściej jednak ból sygnalizuje, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie oznacza to, że mamy ignorować dolegliwości, ale warto wtedy przyjrzeć się bliżej przyczynom bólu. Mocny ból głowy w okolicy czoła może sygnalizować zapalenie zatok, ból kostki może być przyczyną urazu w tej okolicy. W wielu wypadkach wystarczy wyeliminować przyczynę bólu, aby on ustąpił. Często jednak ból jest na tyle uciążliwy, że niezbędne jest sięgnięcie po środki przeciwbólowe.

Pomocnicy w zwalczaniu bólu

W aptekach jest szeroki wybór różnych środków przeciwbólowych, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając produkt dla siebie. Szeroka gama niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak na przykład Ibuprom, zawierający ibuprofen, pozwala na wybranie preparatu, który zlikwiduje ból. Ma on działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, i jest jednym z leków chętniej stosowanych przez Polaków w czasie występowania dolegliwości bólowych. Różnorodność form leku sprawia, że każdy może wybrać preparat dostosowany do swoich potrzeb. Kapsułki, tradycyjne tabletki czy żel pozwolą na pozbycie się uciążliwego bólu.

Choć przeciętny człowiek nie może przejść przez życie unikając bólu, to jednak w momencie jego wystąpienia może sięgnąć po leki, które ułatwią szybkie jego zlikwidowanie. Jeżeli jednak dolegliwości bólowe występują często bądź połączone są z wystąpieniem innych objawów, to warto skonsultować się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o skutecznej walce z bólem

Przejdź do Hello Zdrowie