Strona główna

Ból a problemy z koncentracją

Nikt nie lubi, kiedy coś go boli. Kiedy zdarza się, że dokuczają nam dolegliwości bólowe, to zwykle sięgamy po leki dostępne bez recepty. Jeżeli ból pojawia się regularnie lub jest bardzo nasilony, wtedy warto skontaktować się z lekarzem i wykonać badania, aby odkryć przyczynę bólu.

Dlaczego nas boli?

Ból jest jedną z najczęstszych dolegliwości, która towarzyszy człowiekowi od urodzenia aż do śmierci. Jednocześnie uczucie bólu jest uczuciem bardzo subiektywnym, gdyż każdy odczuwa go inaczej. Nieprzyjemne doznanie bólowe wywołane jest przez rzeczywiste bądź potencjalne uszkodzenie tkanki. Może mieć także podłoże psychogenne, związane z uszkodzeniem struktur układu nerwowego. Ból możemy odczuwać w różnych częściach ciała, najczęściej występują bóle w obrębie głowy, brzucha czy kończyn.

Ból głowy a koncentracja

Kiedy towarzyszy nam ból, nasza koncentracja jest obniżona, gdyż skupiamy się na zlikwidowaniu źródła bólu i jego uśmierzeniu. Zaburzenia koncentracji często występują przy bólach głowy, zwłaszcza o charakterze migrenowym. Jeżeli zdarzają się nam ataki bólu, utrudniające skupienie, które pojawiają się w chwilach dużego stresu, to warto skontaktować się z psychologiem, gdyż mogą mieć one podłoże psychologiczne. W takich przypadkach pomóc mogą również próby relaksacji, aromaterapia czy ziołowe leki uspokajające. Jeżeli bóle głowy pojawiają się bez związku ze stresem, to należy poddać się badaniom, aby znaleźć ich przyczynę. Nawracające dolegliwości bólowe mogą utrudnić naukę bądź też spowodować spadek wydajności w życiu zawodowym, więc warto odkryć, co powoduje ból i wyeliminować problem, by cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Jak pokonać ból?

Kiedy dolegliwości bólowe pojawiają się sporadycznie, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Należy jednak pamiętać, że nie są to środki, które można przyjmować cały czas. Jeżeli ból o niezdiagnozowanej przyczynie trwa dłużej niż trzy dni, to warto skontaktować się z lekarzem, gdyż może on być objawem wielu różnych chorób.

Dowiedz się więcej o skutecznej walce z bólem

Przejdź do Hello Zdrowie